تفاوت های رام چین با رام گلوبال

اگر به دنبال خرید یک موبایل هوشمند تولید شده توسط برند های چینی مثل هوآوی، شیائومی، اوپو و… باشید، بدون تردید اصطلاح رام چین و رام گلوبال یا حتی پک چین و پک گلوبال را شنیده‌اید. اما منظور از این اصطلاحات چیست؟ اصلا تفاوت رام چین و گلوبال گوشی های موبایل در چه چیزی خلاصه می‌شود و خرید کدامیک از این دو انتخاب بهتری خواهد بود؟ در ادامه می‌خواهیم به طور جامع این مسئله را تشریح کنیم و یک بار برای همیشه از تفاوت‌های این دو رام مختلف آگاه شویم؛ پس ما در فروشگاه اینترنتی ایمافون 24 همراه باشید.

منظور از رام چین و رام گلوبال چیست؟

تفاوت های رام چین با رام گلوبالقبل از اینکه در رابطه با تفاوت رام چین و گلوبال صحبت کنیم بهتر است منظور شرکت های سازنده موبایل و همچنین فروشندگان موبایل از دو اصطلاح نام برده شده را به طور شفاف و دقیق برایتان شرح دهیم. گوشی های چینی عموما در دو نسخه مختلف و با هدف عرضه در بازارهای داخلی (چین) و خارجی (اروپا، آمریکا و خاورمیانه) تولید و روانه بازار می‌شوند. به نسخه مخصوص بازار داخلی این گوشی ها اصطلاحا پک یا رام چین گفته می‌شود و به نسخه‌ای از آن ها که برای عرضه در بازارهای جهانی در نظر گرفته شده، اصطلاحا پک یا رام گلوبال گفته خواهد شد. از آنجایی که امکان وارد کردن نسخه های مخصوص بازار چین گوشی های برندهایی مثل شیائومی، هوآوی و… به داخل کشور وجود دارد؛ علاوه بر رام جهانی، شاهد واردات موبایل‌های رام چین نیز، در بازار ایران هستیم.

اما این مسئله می‌تواند سوالات زیادی را در ذهن کاربران ایجاد کند! اولین و مهمترین سوالی که به وجود می‌آید مربوط به تفاوت رام چین و گلوبال می‌شود. چه تفاوتی در ساختار، عملکرد و جزئیات یک گوشی با پک گلوبال و نسخه رام چین آن وجود دارد؟ سوال بعدی این است که چرا این دو پک در اغلبِ مواقع قیمت‌های متفاوتی دارند و نسخه رام چین گوشی ها ارزان تر از نسخه رام گلوبال است؟ سوال بعدی مربوط به کارایی و استفاده از گوشی می‌شود! آیا رام چین از زبان فارسی و انگلیسی پشتیبانی می‌کند؟ آیا امکان تغییر زبان این نسخه وجود دارد؟ چه محدودیت هایی در این نسخه ارائه خواهد شد و در نهایت آیا خرید رام گلوبال توصیه می‌شود یا رام چین گزینه بهتری است؟ در ادامه به تمام این سوالات پاسخ داده‌ایم.

 

تفاوت رام چین و گلوبال گوشی ها

تفاوت رام چین با رام گلوبال 3
مهمترین سوالی که باید به آن پاسخ داده شود مربوط به تفاوت‌هایی خواهد بود که مابین دو نسخه گلوبال و چین گوشی های موبایل وجود دارد. اصلی ترین و مهمترین تفاوت هایی که مابین دو نسخه پک گلوبال و پک چین اسمارتفون ها وجود دارند به شرحی هستند که در بخش زیر عنوان کرده‌ایم:

قیمت : عموما قیمت رام چین تلفن‌های همراه، از رام جهانی پایین تر است؛ چراکه در کشور چین گوشی های مقرون به صرفه به شدت مورد استقبال قرار می‌گیرند و شرکت های چینی تولید کننده موبایل همیشه سعی دارند با کمترین قیمت ممکن، گوشی های خود را در داخل کشور عرضه کنند. البته این ارزانی بی دلیل نیست و ما شاهد حذف بسیاری از آپسن‌ها همچون NFC، سیستم انتشار مادون قرمز و… هستیم و گاها دیده شده که سخت افزار ضعیف تری نیز، در گوشی‌های رام چین استفاده شده است. به همین جهت عموما قیمت پک چین گوشی ها از پک گلوبال پایین تر می‌باشد. قیمت را می‌توان مهمترین تفاوت رام چین و گلوبال گوشی های موبایل دانست.

سخت افزار : هرچند که نمی‌توان تفاوت‌های سخت افزاری را به تمامی برندها و مدل‌های مختلف وارد کرد؛ اما در اغلب مواقع تفاوت های سخت افزاری ریزی مابین نسخه رام چین و گلوبال گوشی ها دیده می‌شود. بیشتر مواقع این تفاوت‌ها در حافظه RAM و میزان حافظه داخلی دیده می‌شود اما در برخی مدل‌‌ها شاهد تفاوت‌هایی همچون عدم استفاده از سنسور اثرانگشت و یا استفاده از یک پردازنده جدید نیز هستیم.

سرویس های گوگل : برخی از سرویس های گوگل از قبیل گوگل پلی استور (Google Play Store) و یا خدمات گوگل گیمز (Google games services) در رام چین گوشی ها وجود ندارند و استور های اختصاصی چینی بدین منظور ارائه شده‌اند! بنابراین اگر نسخه رام چین یک گوشی را بخرید به گوگل پلی استور دسترسی نخواهید داشت و نمی‌توانید از خدمات ابری گوگل استفاده کنید. پس پیش از خرید موبایل‌های با رام چین نیازهای خود را فهرست کنید و مطمئن شوید که تحریمات گوگل برعلیه شرکت‌های چینی، تاثیری بر دسترسی شما به خدمات موردنیازتان نخواهد گذاشت.
زبان گوشی : یکی دیگر از مهمترین تفاوت هایی که مابین پک گلوبال و چین گوشی های موبایل وجود دارد مربوط به زبان می‌شود. رام چین از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین شما در بهترین حالت ممکن می‌توانید منو های آن را در حالت انگلیسی قرار دهید و یک کیبورد مجزا بر روی آن نصب کنید که از زبان فارسی پشتیبانی به عمل آورد چون کیبورد اصلی گوشی‌های رام چیم نیز ، از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند. اما پک گلوبال گوشی های چینی، زبان فارسی را به طور پیش فرض ارائه می‌دهند و از این نظر هیچ مشکلی ندارند.

اپلیکیشن های پیش فرض : در اپلیکیشن‌هایی که به صورت پیش فرض نیز بر روی گوشی نصب شده‌اند هم تفاوت هایی مابین پک گلوبال و چین وجود دارد. پک گلوبال شامل اپلیکیشن های پیش فرض گوگل می‌شود. برنامه های پیش فرض چینی در این رام دیده نمی‌شود اما نسخه رام چین گوشی ها می‌توانند شامل اپلیکیشن های خاص و اختصاصی کشور چین همچون علی اکسپرز باشند و خیلی از اپلیکیشن های پیش فرض گوگل هم روی آن ها نصب نخواهند بود.

با توجه به توضیحات ارائه شده، از این پس به خوبی تفاوت رام چین و گلوبال گوشی های موبایل را می‌دانید و در زمان خرید می‌تواند تصمیم بهتری بگیرید. پک گلوبال گوشی های موبایل برای استفاده در سراسر دنیا و توسط کاربران همه کشورها بهینه شده اما پک چین مخصوص کاربران چینی است و قیمت کمتری در مقایسه با پک گلوبال دارد اما خب ویژگی های منفی هم در آن دیده می‌شود که برخی از اصلی ترین آن‌ها را در بخش فوق مورد اشاره قرار دادیم. در ادامه نگاهی به متداول ترین پرسش‌های کاربران وبسایت ایمافون 24 در رابطه‌ با رام‌های مختلف خواهیم داشت.

 

آیا امکان تغییر رام چین به گلوبال وجود دارد؟

تفاوت رام چین با رام گلوبال 4
همانطور که می‌دانید گوشی های اندرویدی امکان شخصی سازی زیادی را ارائه می‌کنند و امکان نصب رام روی آن ها یکی از این ویژگی های جالب است. حال شاید این سوال در ذهنتان به وجود آید که آیا امکان فلش کردن رام گلوبال یک گوشی روی نسخه بهره‌مند از رام چین آن وجود دارد؟

خوشبختانه پاسخ مثبت است! یعنی اگر شما با نحوه فلش کردن رام روی گوشی های موبایل اندرویدی آشنا باشید و رام گلوبال مناسب برای گوشی خودتان را دانلود کنید، قادر خواهید بود که خیلی راحت آن را بر روی گوشی فلش کرده و عملا نسخه گلوبال موبایل خود را با قیمتی پایین‌تر خریداری کنید! اما فراموش نکنید که فلش کردن رام روی گوشی های اندرویدی کار خیلی ساده‌ای نیست و نیاز به دقت و تجربه دارد و از نظر خیلی افراد دردسرهای انجام این کار به قدری زیاد است که ترجیح داده می‌شود از همان ابتدای کار نسخه مجهز به رام گلوبال، گوشی تهیه شود. اما اگر یک کاربر حرفه‌ای هستید؛ شاید بتوانید از پس فلش کردن گوشی و نصب رام گلوبال بر روی آن برآیید و در هزینه های خود صرفه جویی داشته باشید.

 

خرید پک گلوبال بهتر است یا پک چین؟

تفاوت رام چین با رام گلوبال 5
حالا که تفاوت رام چین و گلوبال را به خوبی می‌دانید؛ شخصا می‌توانید تصمیم گیری کنید که خرید کدامیک از آن ها انتخاب بهتری برای شماست. اگر یک کاربر معمولی هستید و به دنبال دردسر نمی‌گردید و می‌خواهید از گوشی بدون مشکل استفاده کنید یا فارسی بودن زبان و منو های آن برای شماخیلی مهم است؛ پک گلوبال را انتخاب کنید و تا حد امکان از خرید نسخه مجهز به رام چین تلفن‌های همراه خودداری نمایید.

اما اگر یک کاربر حرفه‌ای هستید و با نحوه فلش کردن رام های مختلف روی گوشی های موبایل آشنایی دارید یا انگلیسی بودن زبان گوشی برایتان اهمیتی ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند و با نحوه کار کردن با Google Installer هم آشنا هستید، مشکلی با نسخه رام چینی گوشی نخواهید داشت و می‌توانید با خرید نسخه مجهز به رام چین گوشی مورد نظرتان در هزینه های خود نیز صرفه جویی داشته باشید.

 

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی تفاوت رام چین و گلوبال گوشی های موبایل پرداختیم و مشخص کردیم که پک گلوبال یا جهانی گوشی های چینی با پک اختصاصی این محصولات که در بازار چین عرضه شده چه تفاوتی دارد. با توجه به توضیحات ارائه شده؛ خرید نسخه جهانی یا همان پک گلوبال اسمارتفون های چینی گزینه خرید بهتری خواهد بود، مگر اینکه شما یک کاربر حرفه‌ای باشید و بتوانید شخصا رام گلوبال گوشی را روی آن فلش کنید که در این حالت خرید نسخه رام چین می‌تواند برایتان منجر به صرفه جویی در هزینه ها شود. امیدواریم از این مقاله اختصاصی استفاده لازم را به عمل آورده باشید.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

این وبسایت، مخصوص همکاران فعال در حوزه قطعات و تعمیرات موبایل می باشد.

X
بستن
مقایسه