ممنوعیت واردات موبایل های شیائومی

بر اساس اخباری که در هفته گذشته به گوش می‌رسید، واردات گوشی‌های برخی برندها ازجمله شیائومی (Xaiomi) به‌دلیل مشکل عدم مسیریابی صحیح سرشماره‌های اضطراری ممنوع شده است. از آنجا که این شرکت چینی و چند برند دیگر ازجمله ریلمی و وان پلاس به‌دلیل تحریم‌ها در ایران نمایندگی یا دفتر رسمی ندارند، برخی استانداردهای سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات مبنی بر مسیریابی شماره‌های اضطراری در این گوشی‌ها رعایت نشده و همین موضوع عامل لغو مجوزهای واردات برندهای مذکور شده است.

در همین راستا، طی چند روز اخیر، برخی واردکنندگان موبایل با اعلامیه‌ی زیر از سوی سازمان تنظیم مقررات رادیویی مواجه شده‌اند:

به آگاهی می‌رساند بر اساس بررسی‌های انجام شده، گوشی‌های موبایل وارد شده به کشور به شرح زیر، سرشماره‌های اضطراری ۱۱۰، ۱۱۵ و ۱۲۵ را به‌درستی مسیریابی نکرده و آن شماره ها را به سرشماره ۱۱۲ هدایت می‌کنند که این موضوع موجب عدم دسترسی فوری ذی‌نفعان خریدار گوشی‌های مربوطه، به سامانه‌های مرتبط با سرشماره‌های فوق و بالطبع تضییع حقوق آن‌ها خواهد شد.

علی ایحال با توجه به موضوع فوق و با عنایت به ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تعهد ارائه شده توسط آن شرکت در هنگام ثبت سفارش و ترخیص؛ ضروری است تا آن شرکت حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ صدور این نامه، نسبت به ارائه اقدامات انجام شده، در راستای برطرف کردن مشکل فوق و اطلاع‌رسانی لازم به مخاطبان و سازمان اقدام کند.

شایان ذکر است تا زمان احراز رفع مشکل در گوشی‌های یادشده، ورود مجدد گوشی‌های تلفن همراه مذکور به کشور ممنوع است.

  • برند Xiaomi مدل REDMINOTE10
  • برند Xiaomi مدل REDMI9C
  • برند Xiaomi مدل REDMI9AT
  • برند Xiaomi مدل POCOX3

به این فهرست باید اسامی Xiaomi Redmi Note 9 Pro ،Redmi Note 7 Pro ،POCOX3 NFC و در برند ریلمی مدل‌های Realme 6 Pro، Realme 7، Realme 7i، Realme 7 Pro، Realme 8 Pro و Realme C21 و در برند نوکیا مدل‌های Nokia 3.4، Nokia 5.4 و Nokia C20 را بفزاییم. البته به نظر می‌رسد که در روزهای آینده مدل‌های بیشتری به این فهرست اضافه شود.

ظاهرا انجمن موبایل اتاق بازرگانی پس از دریافت این اعلان‌ها توسط شرکت‌ها، نامه فوق را به نهادهای ذیربط جهت رفع فوری این ممنوعیت ارسال کرده است.

چه چیزی باعث وقوع این مشکل شده است؟

ممنوعیت واردات موبایل های شیائومیماجرای عدم هم‌خوانی گوشی‌های موبایل وارداتی برای اتصال به شماره‌های اضطراری ۱۱۰، ۱۲۵ و ۱۱۵، پس از اعمال تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران رخ داد. از آنجا که شرکت‌های سازنده موبایل، از حضور در ایران و داشتن دفتر و فعالیت رسمی منع شدند، محصولات آن‌ها دیگر برای کشور ما مناسب‌سازی نمی‌شد. برای مثال در آن زمان، شرکت‌ها قبل از توزیع دستگاه‌های‌شان در ایران، کیبورد فارسی یا اپلیکیشن‌های فارسی را به‌طور پیش‌فرض روی گوشی نصب می‌کردند. اما پس از اعمال تحریم‌ها کمپانی‌های سازنده تلفن همراه، دیگر در ایران توزیع‌کننده و تأمین‌کننده مستقیم نداشتند و درنتیجه‌ی آن، دیگر چنین برنامه‌هایی را مخصوص کاربران ایرانی اجرا نکردند و هیچ دستگاه موبایلی با سفارشی‌سازی و مناسب جغرافیای ایران تولید نشد.

درنتیجه‌ی این اتفاق، قابلیتی در گوشی‌ها که برای تماس گرفتن با مراکز اورژانسی و ضروری در زمان در دسترس نبودن شبکه موبایل تنظیم می‌شود، شامل حال گوشی‌های وارداتی نشده است. حال آنکه یکی از استاندارهای سازمان تنظیم مقررات برای صدور مجوز واردات گوشی این است که قابلیت تماس با شماره‌های اضطراری مخصوص کشور را دارا باشند. گوشی‌های وارداتی درصورت دارا نبودن استانداردهای رگولاتوری ثبت سفارش نخواهد شد.

طبق گفته‌های منابع آگاه، سازمان تنظیم مقررات به همین علت، پاییز سال گذشته طی نامه‌ای به واردکنندگان موبایل اعلام کرد که تلکیف این برندها را روشن کنند و درصورت حل نشدن مشکل، دیگر اجازه واردات به برندهای خارجی موبایل داده نخواهد شد. به نظر می‌رسد با اینکه دفترهای رسمی هواوی و سامسونگ در ایران فعالیت رسمی خود را متوقف کرده بودند، هنوز ارتباطاتی با شرکت اصلی در ایران وجود داشت؛ درنتیجه شرکت‌های مذکور توانستند نماینده‌ای از شرکت اصلی را به ایران بیاورند و پس از جلساتی با سازمان تنظیم مقررات، بر سر حل مشکل با اپراتورهای موبایل به توافق برسند. حال آنکه عمر شرکت‌های جدیدی همچون شیائومی، ریلمی و وان پلاس به ثبت دفتر و حضور در ایران قد نمی‌دهد و این شرکت‌ها به همین دلیل تاکنون نتوانسته‌اند اقدام موثری صورت دهند.

انجمن واردکنندگان موبایل در جستجوی راه حل

با توجه به آخرین آمارهای واردات گوشی موبایل، برند شیائومی سهم ۳۰ درصدی بازار تلفن همراه کشور را به خود اختصاص داده است. استقبال ایرانی‌ها از گوشی‌های شیائومی به‌خصوص در یک سال گذشته رشد چشم گیری داشته است؛ به‌طوری‌که میزان واردات گوشی‌های این برند در خردادماه سال جاری تقریبا برابر با میزان واردات گوشی‌های برند سامسونگ طی همین ماه بوده؛ حال آنکه سامسونگ نیمی از بازار ایران را در سیطره خود دارد.

موضوع جالب‌تر آن است که با مشاهده‌ی آمارها متوجه می‌شویم که ارزش گوشی‌های شیائومی واردشده در خردادماه برابر با ۲۰۴ میلیون دلار و ارزش گوشی‌های سامسونگ واردشده در همین بازه برابر با ۱۵۹ میلیون دلار است. این یعنی سهم ارزشی گوشی‌های شیائومی از بازار ایران برای اولین بار از سامسونگ پیشی گرفته است.

درنتیجه رئیس هیأت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل اتاق بازرگانی، طی نامه‌ای به رئیس سازمان تنظیم مقررات که به بیرون درز کرده، درخصوص ممنوعیت مجوز ثبت سفارش گوشی‌های برخی برندها ازجمله شیائومی درخواست تجدیدنظر کرده است.

آقای حسین غروی‌رام، خطاب به آقای حسین فلاح جوشقانی، رئیس رگولاتوری، نوشته است:

در حال حاضر برندهای مطرحی همچون Xiaomi، وان پلاس و… دارای عدم هم‌خوانی برای اتصال به سرشماره‌های اضطرای ۱۱۰ – ۱۲۵ – ۱۱۵ کشور و منتقل شدن به شماره ۱۱۲ مرکز ملی امداد و نجات هستند که به دلایل فنی و متفاوت بودن این سرشماره‌ها با شماره‌های عمومی در سایر کشورهای دنیا با روش‌های دیگری از جمله نگه‌داشتن کلید صفر یا… در برخی مدل‌ها در حال حاضر قابل انجام است. بر اساس شنیده‌ها با توجه به درخواست‌های پلیس کشور و ستاد بحران نیاز به حفظ جان و امنیت مصرف‌کنندگان در شرابط بحرانی و اضطراری (که از آن منظر تقاضای کاملا به‌حق و ضروری است) مجوز ثبت سفارش این مدل‌ها توسط سازمان تنظیم متوقف گردیده است که نیاز است از جنبه‌های دیگری به شرح ذیل، مورد تجدیدنظر قرار گیرد. (برای مشاهده در سایز اصلی، بر روی تصاویر کلیک کنید.)

غروی‌رام ابتدا با اشاره به اعمال تحریم‌های خصمانه علیه ایران می‌گوید این تحریم‌ها منجر به قطع ارتباط مستقیم با برندهای اصلی موبایل شده و برندهای مذکور به‌جهت این تحریم‌ها و استفاده از برخی قطعات و تکنولوژی‌های آمریکایی، امکان مذاکره یا فروش با واسطه یا بی‌واسطه به ایران را ندارند. به‌گفته‌ی وی: «بازرگانان با روش‌های بسیار سخت و پیچیده با دور زدن تحریم‌ها نیاز مصرف‌کنندگان را تأمین می‌کنند که عملا امکان درخواست تغییرات نرم‌افزاری در حال حاضر وجود ندارد.»

غروی‌رام درادامه با اشاره به سهم ۳۰ درصدی برندهای مذکور گفته است که توقف واردات این برندهای عمدتا چینی منجر به «تنش و بحران جدی در بازار و ایجاد موج افزایشی قیمتی و تقدیم این سهم بازار به سایر برندهای آمریکایی و کره‌ای» می‌شود.

وی در بخش دیگری از نامه با توجه به نیاز به اصلاح بسیاری از ثبت سفارش‌های کالاهای در راه کشور توسط تعداد زیادی از واردکنندگان گفته است که تصمیم جاری علاوه‌بر صدمه جدی مالی به این بخش، «به احتمال قریب به یقین» منجر به اعتراضات و نارضایتی زیادی ازسوی اصناف و بازرگانان و برهم‌خوردن نظم بازار و البته موج جدید سوداگری و سفته‌بازی و فعالیت کاسبان تحریم و درنهایت آسیب به مصرف‌کنندگان خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل همچنین با تأکید بر احتمال رفع تحریم‌ها در ماه‌های آتی و انعقاد قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین می‌گوید:

حذف بخشی از بازار با روش عدم صدور مجوز واردات و ثبت سفارش می‌تواند آسیب جدی به ورود شرکت‌های بزرگ چینی به بازار تولید موبایل در کشور و فعالیت رسمی آن‌ها به‌علت آسیب‌خوردن به چرخه تأمین و سهم بازار گردد.

مشکل فعلی گوشی‌های شیائومی قابل حل است.
ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی 5

غروی‌رام درادامه از سازمان تنظیم خواسته است که با در نظر گرفتن شرایط حساس کنونی کشور و ثبات بازار موبایل و متعادل بودن قیمت‌ها در آستانه فاز جدید رجیستری تجهیزات سیم‌کارت‌خور، محدودیت‌های ایجادشده برای مجوز ثبت سفارش و واردات گوشی‌های این برندها را متوقف کرده و جلسه‌ای اضطراری برای بررسی نظرات و پیشنهاد‌ها تمام ذی‌نفعان تشکیل دهد.

رئیس هیأت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل اتاق بازرگانی درانتهای نامه‌ی خود، پیشنهاداتی را برای حل مشکل تا زمان لغو تحریم‌ها و امکان تعامل با کشورهای تولیدکننده موبایل را مطرح کرده است:

  • دریافت تعهد از بازرگانان برای نصب برچسب روش شماره‌گیری صحیح سرشماره‌های اضطراری برای موبایل‌های برندهای مذکور روی جعبه هر گوشی واطلاع‌رسانی مناسب در شبکه‌های فروش و شبکه‌های اجتماعی شرکت‌ها برای آگاه‌سازی مصرف‌کنندگان تا زمان لغو تحریم‌ها

  • مذاکره و تعامل با سامانه همتا و تصویب کمیته راهبری رجیستری ذیل مدیریت حضرتعالی برای ارسال پیامک اطلاع‌رسانی به مصرف‌کننده پس از فعال‌سازی یا در هنگام فرایند فعال‌سازی مدل‌های مذکور برندهای فوق با هدف آگاه‌سازی مردم از روش شماره‌گیری صحیح این شماره‌ها تا زمان لغو تحریم‌ها

  • تعامل با اپراتورهای کشور برای ایجاد راهکار نرم‌افزاری موقتی برای حل بحران موجود به‌جای توقف واردات بخش بزرگی از نیاز بازار موبایل برای جلوگیری از ایجاد تنش و نارضایتی صنفی و مردمی در آستانه استقرار دولت جدید

طبق نامه‌ی درز کرده انجمن واردکنندگان موبایل، به نظر می‌رسد واردات برخی مدل‌های پرطرفدار برند شیائومی متوقف شده و باید دید آیا این نامه خواهد توانست تغییری در روند ثبت سفارش‌های جدید ایجاد کند یا خیر. ما در تیم تحریریه ایمافون همواره به دنبال نگارش جدیدترین اخبار برای شما هستیم، پس جهت اطلاع از آخرین اخبار دنیای موبایل، مجددا به وب‌سایت ایمافون 24، سر بزنید.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

این وبسایت، مخصوص همکاران فعال در حوزه قطعات و تعمیرات موبایل می باشد.

X
بستن
مقایسه