افزایش سرعت موبایل

موبایل‌های قدیمی تر به دلیل اینکه از سخت افزار ضعیف تری در مقایسه با اسمارت فون های جدید بهره می‌برند، با مشکل کند شدن و کاهش سرعت عملکرد رو به رو خواهند بود. اما آیا می‌دانستید که ترفندها و روش‌هایی وجود دارند که با استفاده از آن ها قادر به بهبود سرعت موبایل های قدیمی‌تر می‌شوید؟ در ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی ایمافون 24، به معرفی و آموزش ترفند های مناسب برای افزایش سرعت گوشی قدیمی خواهیم پرداخت؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

افزایش سرسام آور نرخ ارز و همچنین قیمت‌های موبایل موجب شده که خیلی از ما بعد از چندین سال همچنان از گوشی های قدیمی خود استفاده کنیم. اما استفاده از گوشی های قدیمی یک نقطه ضعف بزرگ و محسوس دارد که مربوط به کند شدن عملکرد دستگاه در درازمدت می‌شود. عموما کاربران گوشی های موبایل قدیمی، همیشه از وجود مشکلاتی مثل کندی عملکرد موبایل، لگ و تاخیر و سایر موارد این چنینی گلایه می‌کنند. اما آیا راهی برای افزایش سرعت موبایل‌های قدیمی وجود دارد؟

خوشبختانه پاسخ مثبت است! سرعت گوشی های اندروید و آیفون‌های قدیمی اپل که به مرور کند شده‌اند را می‌توان با استفاده از ترفند های خاصی بهبود بخشید. اما ترفند هایی که انجام این کار را مقدور می‌سازند کدامند و آیا این ترفند ها برای اندروید و آیفون یکسان هستند؟ تمام این ترفند ها نمی‌توانند برای هر دو دسته از گوشی های نام برده شده یکسان باشند و برخی از آن ها فقط در گوشی های اندرویدی قابل پیاده سازی خواهند بود. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی موثرترین ترفندها برای افزایش سرعت گوشی قدیمی بپردازیم، پس تا انتها با ما در فروشگاه اینترنتی ایمافون همراه باشید.

حذف برنامه های غیرضروری

افزایش سرعت موبایل های قدیمی
یکی از موثرترین روش هایی که می‌توانید از آن برای مقابله با مشکل کندی گوشی استفاده کنید، مربوط به حذف برنامه های غیرضروری می‌شود. این روش هم در اندروید و هم در آیفون‌های اپل قابل پیاده سازی است و تاثیر فوق‌العاده زیادی روی سرعت عمل دستگاه دارد. وقتی شما برنامه و بازی های اضافه را از روی گوشی موبایلتان حذف کنید، عملا بخش قابل ملاحظه‌ای از حافظه دستگاه، و حافظه RAM آزاد می‌شود و همین امر منجر به کاهش فشار روی منابع سخت افزاری دستگاه و بهبود سرعت عملکرد آن خواهد شد. حذف برنامه ها در اندروید و iOS به سادگی قابل انجام است.

دقت داشته باشید که هرچقدر برنامه‌ها و بازی‌های بیشتری روی گوشی نصب باشند، فشار روی قطعات سخت افزاری دستگاه بیشتر می‌شود و این امر منجر به کاهش محسوس تر سرعت عملکرد دستگاه خواهد شد. بنابراین سعی کنید تمام برنامه های غیر ضروری را از روی موبایلتان حذف نمایید. توصیه ما این است که همیشه هر چند وقت یک بار لیست برنامه‌های تلفن همراه خود را مرور کرده و تمامی آن مواردی که غیرضروری هستند و خیلی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را حذف نمایید. پس یکی از موثرترین ترفند ها برای افزایش سرعت موبایل‌های قدیمی مربوط به حذف برنامه های غیرضروری می‌شود.

کاهش ویجت ها

افزایش سرعت موبایل‌ های قدیمی
ویجت‌ها هم در گوشی های اندرویدی و هم در آیفون‌های اپل قابل استفاده هستند اما تنوع و تعداد این ویجت ها در گوشی های اندرویدی بیشتر از آیفون های اپل است. هرچقدر ویجت های بیشتری روی موبایل شما فعال باشند، منابع سخت افزاری موبایل، بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند و در نتیجه احتمال کاهش سرعت عملکرد دستگاه هم افزایش پیدا می‌کند. بنابراین سعی کنید تا حد امکان ویجت‌های کمتری را در موبایل های قدیمی بکار ببرید. برای حذف ویجت‌ها از نمایشگر موبایل خود تنها کافیست که وارد بخش ویرایش پس زمینه شوید و ویجت‌های مورد نظر را با لمس آیکون ضربدر یا کشیدن و رها کردن روی آیکون سطل آشغال حذف نمایید. در آیفون های اپل هم انجام این کار از طریق منوی ویرایش ویجت‌ها قابل انجام خواهد بود. پس برای افزایش سرعت گوشی قدیمی خود ویجت های آن را کم کنید.

عدم استفاده از پس‌زمینه‌های زنده

افزایش سرعت موبایل های شیائومی
اگر از پس زمینه‌های زنده (live wallpaper) استفاده می‌کنید، باید بدانید که انجام این کار بر روی سرعت عملکرد گوشی شما تاثیرگذار است و منجر به افت سرعت عملکرد دستگاه به ویژه در گوشی های قدیمی تر می‌شود. لایو والپیپر در واقع تصویر متحرک و زنده‌ای است که به عنوان پس زمینه موبایل لحاظ می‌شود. این پس زمینه‌ها در موبایل‌های شیائومی به صورت پیش فرض نصب شده‌اند، و در سایر موبایل‌ها نیز با استفاده‌ از اپلیکیشن‌های مختلف قابلیت اعمال دارند. این تصویر می‌تواند به هر شکل یا وضعیت خاصی باشد و در هر صورت المان های متحرکی خواهد داشت. این المان های متحرک منجر به افزایش فشار بر روی پردازنده و منابع سخت افزاری موبایل شده و کندی عملکرد دستگاه را در پی خواهند داشت. بنابراین سعی کنید در گوشی های قدیمی‌تر از لایو والپیپر یا همان تصاویر پس زمینه متحرک استفاده نکنید.

بازگشت به تنظیمات کارخانه (Reset Factory)

افزایش سرعت موبایل های اندرویدی
یکی دیگر از روش هایی که می‌توانید از آن با هدف افزایش سرعت گوشی قدیمی خود استفاده کنید مربوط به فکتوری ریست می‌شود. بازگشت به تنظیمات کارخانه در واقع اقدامی است که سبب خواهد شد تمام تنظیمات گوشی به وضعیت پیش فرض کارخانه بازگردانده شود. بنابراین با فکتوری ریست تمام اپلیکیشن های فعلی نصب شده و اطلاعات شما از روی موبایلتان حذف می‌گردد. اما چطور گوشی را فکتوری ریست کنیم؟ برای انجام این کار در اسمارت‌فون های اندرویدی وارد مسیر Settings > About Phone > Factory Reset شوید و گزینه Factory Reset را انتخاب نمایید. دقت داشته باشید که مسیر دستیابی به این گزینه ممکن است در برخی از موبایل های اندرویدی متفاوت باشد. در نظر داشته باشید که پیش از انجام این کار، حتما از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان (Backup) تهیه نمایید. برای دستیابی سریع به آیتم نام برده شده در اندروید می‌توانید آن را در منوی توضیحات گوشی جستجو نمایید.

اما برای فکتوری ریست آیفون های اپل باید از مسیر Settings > General > Reset اقدام کنید و گزینه Erase All Content and Settings را انتخاب نمایید. بعد از انجام این کار یک منوی کشویی نمایان می‌شود که با انتخاب مجدد گزینه Erase All Content And Settings تایید فکتوری ریست صورت می‌پذیرد. بعد از اینکه گوشی ری استارت و فکتوری ریست شد، مراحل راه اندازی اولیه دستگاه را طی کنید. در این شرایط شاهد افزایش چشم گیر سرعت گوشی قدیمی خود خواهید بود.

نصب کاستوم رام (تنها برای کاربران اندروید)

آموزش نصب کاستوم رام
روشی که در این مرحله به عنوان یکی دیگر از روش های موثر در افزایش سرعت گوشی موبایل معرفی می‌کنیم مخصوص تلفن‌های همراه اندرویدی است و روشی خواهد بود که برای پیاده سازی آن باید شناخت کافی از اندروید و دانش نرم افزاری مناسب داشته باشید. کاستوم رام ها در واقع رام های غیر رسمی هستند که بعد از روت کردن سیستم عامل اندروید می‌توان آن ها را روی گوشی های اندرویدی نصب کرد. رام های کاستوم می‌توانند با استفاده از ترفند های خاص به مراتب سبک تر از رام های اصلی باشند و بدین ترتیب بار وارد بر بستر سخت افزاری موبایل را کاهش داده و منجر به افزایش سرعت عملکرد دستگاه شوند. بنابراین یکی دیگر از روش های موثری که می‌تواند روی سرعت گوشی قدیمی تاثیر بگذارد مربوط به نصب کاستوم رام می‌شود.
هشدار : توجه داشته باشید که روت کردن دستگاه و نصب کاستوم رام نیاز به دانش نرم افزاری بالایی دارد؛ پس از انجام هرگونه کار خودسرانه در نصب کاستوم رام پرهیز کنید!

سخن پایانی :

افزایش سرعت موبایل های اندرویدی
همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی موثرترین روش‌هایی پرداختیم که با استفاده از آن ها می‌توانید جان دوباره‌ای به تلفن همراه خود بدهید و برای مدتی هرچند کوتاه، از کندی سرعت آن بکاهید. خالی کردن حافظه تلفن همراه از طریق حذف اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها و فایل‌های اضافه، فکتوری ریست و روت کردن گوشی و نصب رام های سبک در اندروید از موثرترین روش هایی هستند که در این راستا قادر به استفاده از آن‌ها خواهید بود.
چنانچه با خواندن این مقاله همچنان ابهاماتی در ذهن شما وجود دارد و یا سوالی در رابطه با بخش‌های محتلف این مطلب در ذهن دارید؛ می‌توانید از طریق بخش ارسال نظرات در پایین این نوشته با ما در ارتباط باشید. ما در تیم پشتیبانی فروشگاه اینترنتی ایمافون 24، همواره آماده پاسخگویی به سوالات و مشکلات شما هستیم.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

این وبسایت، مخصوص همکاران فعال در حوزه قطعات و تعمیرات موبایل می باشد.

X
بستن
مقایسه