تعمیر موبایل آب خورده

اگر گوشی هوشمندمان ناگهان به درون آب افتاد یا با مقدار زیادی آب در تماس بود چه کنیم؟ در این شرایط خاص انجام چه اقداماتی لازم و انجام ندادن چه اقداماتی ضروری است؟

اغلب افراد تصور می‌کنند که تعمیر گوشی های آب خورده امکانپذیر نیست،اما این مسئله یک بارو اشتباه و رایج است. از آنجایی که گوشی های موبایل قطعات الکترونیکی و حساسی هستند، باید در تماس با آب قرار نگیرند. آب یک رسانای الکتریکی است و می‌تواند آسیب های جبران ناپذیری را به گوشی وارد کند ولی اگر به درستی و با دانش لازم با گوشی های آب خورده برخورد شود، تعمیر آن ها غیر ممکن نخواهد بود. البته ما مدعی نیستیم که هر گوشی آب خورده‌ای 100 درصد تعمیر می‌شود، اما توصیه می‌کنیم شانس خود را برای تعمیر آن امتحان کنید!

در ادامه این مطلب قصد داریم به آموزش نجات و تعمیر گوشی آب خورده در 10 مرحله ساده بپردازیم. اگر گوشی شما در آب افتاد، با انجام این 10 مرحله می‌توانید آن را نجات دهید و یا حداقل شانس نجات پیدا کردن آن را چند برابر کنید. چنانچه در مورد هر یک از مراحل عنوان شده سوالی داشتید، می‌توانید از طریق تماس با شماره 32504400-031، یا از طریق بخش ارسال نظرات، با کارشناسان فنی فروشگاه اینترنتی ایمافون در تماس باشید.

مهم‌ترین نکته برای نجات و تعمیر گوشی آب خورده!

قبل از هر چیز و شرح دادن 10 مرحله مورد نیاز، باید به نکته‌ای اشاره کنیم که مهم‌ترین مسئله برای نجات و تعمیر گوشی آب خورده را شامل می‌شود. مهمترین موضوعی که در این راستا باید به آن توجه کنید سرعت عمل بالاست! زمانی که گوشی شما بنا به هر دلیل با آب در تماس شد، باید به سریع ترین شکل ممکن عمل کرده و آن را از آب خارج کنید و مراحلی که شرح می‌دهیم را انجام دهید.

در نظر داشته باشید که هرچه مراحل شرح داده شده را سریع‌تر انجام دهید، شانس نجات و تعمیر گوشی آب خورده شما هم افرایش پیدا می‌کند و هرچه این مراحل را با سرعت کمتری انجام دهید احتمال نجات پیدا کردن گوشی آب خورده شما هم کمتر می‌شود. پس سرعت عمل بالایی داشته باشید و با دقت مراحل مورد نیاز را طی کنید.

کارهایی که هیچوقت نباید انجام دهید!

کارهای بعد از آب خوردن موبایل
اگر گوشی شما در تماس مستقیم با حجم زیادی از آب قرار گرفت؛ یک سری از کارها را نباید به هیچ عنوان انجام دهید! انجام دادن این کارها می‌تواند شانس نجات و تعمیر گوشی آب خورده شما را به حداقل برساند.
کارهایی که نباید در این شرایط انجام شوند به شرح زیر هستند:

  1. تلفن همراه خود را روشن نکنید!
  2. کلیدهای فیزیکی گوشی مثل کلید پاور یا ولوم را را فشار ندهید!
  3. موبایل خود را برای خارج کردن آب از درونِ آن تکان ندهید و تا حد امکان صاف و بدون حرکت نگه دارید.
  4. در مجاری مختلف روی گوشی مانند پورت شارژ، فوت نکنید.

با در نظر گرفتن موارد فوق، می‌توانید خیلی راحت تر و بهتر با گوشی آب خورده و شرایط ایجاد شده مقابله کنید.

7 مرحله برای نجات و تعمیر گوشی آب خورده

اگر گوشی شما بنا به هر دلیل با آب تماس پیدا کرد مراحلی که در این بخش شرح می‌دهیم را به ترتیب انجام دهید تا شانس نجات و تعمیر گوشی آب خورده را داشته باشید.

قدم اول: خارج کردن باتری/ خاموش کردن گوشی

به محض اینکه گوشی شما داخل آب افتاد باید آن را از آب خارج کرده و بدون لمس هیچ دکمه فیزیکی، موبایل خود را خاموش کنید. به هیچ وجه سعی نکنید که با فشردن دکمه هایی مثل دکمه هوم، صفحه نمایش گوشی را روشن کرده و تست کنید که آیا گوشی کار می‌کند یا خیر!

انجام این کار می‌تواند به معنای از دست رفتن گوشی شما باشد. اگر باتری موبایل جداشدنی نبود، سریعا دکمه پاور را فشرده و نگه دارید تا گوشی خاموش شود و یا اگر گوشی خود به خود خاموش است می‌توانید از این مرحله گذر کنید.

قدم دوم: در آوردن سیم‌کارت و کارت حافظه

سیم کارت و حافظه SD گوشی را از آن خارج نمایید.

قدم سوم: خشک کردن گوشی

در این مرحله، با یک دستمال مناسب روی سطح گوشی و همه جای آن را کاملا تمیز و پاک کنید تا هیچ آبی روی سطوح مختلف گوشی موبایل وجود نداشته باشد.

قدم چهارم: خشک کردن اجزای سخت افزاری داخل گوشی

خشک کردن گوشی آب خوردهگوشی را با استفاده از ابزار مناسب باز کنید. اگر به وکیوم یا مکنده دسترسی دارید از آن برای خارج کردن آب از مجاری مختلف گوشی مثل پورت شارژ، جک هدفون، شیارهای سیم کارت و حافظه SD و سایر بخش های آن استفاده کنید. با یک ابزار مناسب مثل هیتر یا سشوار به اجزای سخت افزاری گوشی گرما بدهید. همچنین می‌توانید تلفن همراه خود را مستقیما زیر نور آفتاب قرار دهید تا آب و رطوبت موجود در قطعات سخت افزاری گوشی تبخیر شود. سعی کنید تمام آب موجود در درزهای مختلف گوشی را خشک کنید. در حین انجام این کار مراقب باشید که به قطعات سخت افزاری دستگاه آسیبی وارد نشود.

قدم پنجم: بستن گوشی و قرار دادن در کیسه برنج

بعد از اینکه آب را به صورت کامل از روی اجزای سخت افزاری گوشی خود پاک کردید، گوشی را ببندید یا اصطلاحا آن را جمع کنید. به هیچ وجه گوشی را برای تست کردن روشن نکنید. در همان حالت که گوشی خاموش است، آن را خیلی سریع در یک کیسه برنج قرار دهید. برنج خاصیت جذب رطوبت بسیار بالایی دارد و می‌توانید تمام نم و باقی مانده های آب نفوذ کرده در گوشی را از آن خارج کند.

کیسه برنجی که انتخاب می‌کنید باید به قدری بزرگ باشد که گوشی کاملا در آن دفن شود و حداقل برای مدت زمان 24 ساعت در آن باقی بماند.

قدم ششم: خارج کردن گوشی از کیسه برنج

قراردادن گوشی در کیسه برنج
بعد از یک الی 2 روز گوشی را از کیسه برنج خارج نمایید و پس از نصب باتری و سیم کارت، اقدام به روشن کردن موبایل خود نمایید. به احتمال زیاد گوشی شما روشن خواهد شد و شروع به کار خواهد کرد. در نظر داشته باشید که هیچ موقع شانس روشن شدن گوشی آب خورده 100 درصد نیست؛ چراکه آب رسانای الکتریکی است و تماس آن با قطعات سخت افزاری گوشی و به ویژه برد دستگاه منجر به اتصال کوتاه می‌شود و خیلی سریع می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را به بار آورد. اما همیشه بهتر است ناامید نشوید و شانس خود را امتحان کنید.

قدم هفتم: به شارژ زدن گوشی

اگر گوشی روشن نشد، سعی کنید آن را به شارژ بزنید. ممکن است نفوذ آب در گوشی و تماس آن با باتری دستگاه منجر به آسیب دیدن باتری شده باشد. در این حالت اتصال به صورت مستقیم برقرار می‌شود  و شانس مجددی برای روشن شدن گوشی خواهید داشت.

پس از طی کردن تمامی مراحل، موبایل من روشن نمی‌شود. باید چکار کنم؟

تعمیرات موبایل در اصفهاناگر گوشی آب خورده شما با انجام دادن 7 مرحله فوق درست نشد، باید آن را به دست تعمیرکار مجرب و قابل اعتمادی بسپارید تا مشکل تلفن همراه شما را بررسی کند. ممکن است فقط یک قطعه خاص در گوشی به دلیل تماس با آب سوخته باشد و این امر منجر به جلوگیری از روشن شدن دستگاه شود. در این شرایط با تعویض آن قطعه مشکل گوشی برطرف می‌شود.

اگر با انجام دادن مراحل فوق نتوانستید گوشی خود را نجات دهید، توصیه می‌کنیم آن را به تعمیرکاران مجرب تیم ایمافون بسپارید. درست است که در این شرایط هیچ تضمینی مبنی بر تعمیر شدن گوشی شما وجود ندارد، اما به هر حال امتحان کردن شانستان در این وضعیت کار معقولانه‌ای خواهد بود. برای بررسی بهتر شرابط تنها کافیست که با شماره 32504400-031 در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...

این وبسایت، مخصوص همکاران فعال در حوزه قطعات و تعمیرات موبایل می باشد.

X
بستن
مقایسه